Jak zaplanować czas z dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zwykle powoduje istotne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy wieczorne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana reguła głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele kobiet ironicznie dodaje do niej: gotuj gdy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak wyśmiewać tego porzekadła. W pierwszych dniach po porodzie to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi garami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszystkie codzienne porządki mogą poczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Przygotuj się na to, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie cały czas domagał się jedzenia. W pierwszych dniach na świecie noworodek nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc być tak, że jednego razu przerwa będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie wołało o jedzenie co kilka minut.

new year wishes greetings

Najważniejszą zasadą, jaka powinna kierować życiem świeżo upieczonej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia małego dziecka każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zirytować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie snu malucha. Wtedy ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie martw się, jeśli na początku dbanie o pociechę będzie cię przerastać. Wprawa przychodzi z czasem.